W poszukiwaniu kolejnych dokumentów, publikacji oraz informacji na temat wojennej historii Sosnowca natrafiłem na informacje o obozie przejściowym. Poprzedni artykuł dotyczył Arbeitslager Sosnwitz I i II, w tym opiszę kolejny. Podejrzewam że niewiele osób wie iż w miejscu które mijają bardzo często znajdowało się tak okrutne miejsce.
Obóz tymczasowy
Przy ulicy 1 Maja w Sosnowcu stoi hala fabryczna, w której obecnie znajdują się sklepy. Wcześniej w tym miejscu dokładnie przy ulicy 1 Maja 23 znajdowała się przędzalnia czesankowa Ernesta Schoena która została założona w 1886 roku i która działała aż do wybuchu I Wojny Światowej. Po roku 1920 z powodu przestarzałego parku maszynowego przędzalnia została zamknięta a hala wydzierżawiona na hale targowe. Już na początku wojny w 1939 roku po wkroczeniu hitlerowskich wojsk do miasta Niemcy zaczęli aresztować i więzić ludność żydowską. Na miejsce tymczasowego obozu wybrali właśnie hale byłej fabryki Schoena. Początkowo było to ok. 1000 mieszkańców żydowskich. W tym właśnie miejscu gestapowcy znęcali się nad osadzonymi. Po tygodniu prawie wszyscy zostali ogoleni i zwolnieni, mieli jednak wrócić i przynieść ze sobą różne przedmioty. W hali przy 1 Maja zostało 30 mężczyzn jako zakładnicy. Na początku października 1939 roku do obozu przywieziono transport kilkuset mężczyzn z Czech, a także Moraw. Docierały tu także transporty z Węgier i Rumunii, osadzono tu także Cyganów. Więźniowie byli zmuszani do pracy w różnych częściach miasta pod nadzorem SS. SS-mani podległych im więźniów bili i katowali. Po kilku miesiącach wszyscy zostali wywiezieni na Słowację. Jeden z mieszkańców Sosnowca który miał konia pod koniec września 1939 roku miał przywozić do obozu słomę, a od listopada 1939 roku do lutego 1940 miał wywozić zwłoki na cmentarz w dzielnicy Pekin. Komendantem obozu był SS-Hauptscharfuhrer Gerhard Sommer, a jego zastępcą Otto Hrabala.
Polizei Ersatz Gefangnis in Sosnowitz
Więzienie w halach fabryki utworzono 29.03.1940 roku. Wtedy przeniesiono tu 54 więźniów kryminalnych z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. 23.04.1940 roku wyższy dowódca SS i Policji we Wrocławiu wydał dwa zarządzenia w sprawie zlikwidowania SS-Sonderkommando Sosnowitz i zlikwidowania obozu. 10.05.1940 roku Prezydent Policji w Katowicach przejął obóz jako Polizei Ersatz Gefangnis czyli Policyjne Więzienie Zastępcze w Sosnowcu. Więzienie było w dalszym ciągu kierowane przez SS-Sonderkommando. Więzienie mogło pomieścić do 600 więźniów, mieli być tu kierowani przede wszystkim więźniowie polityczni oraz kryminalni. Postępowanie z więźniami w dalszym ciągu się nie zmieniło, byli oni bici i torturowani. W tym miejscu mieli być przetrzymywani m.in. członkowie Związku Orła Białego. Więzienie zostało przeniesione 13.02.1941 roku do Mysłowic a w halach utworzono wówczas w tym miejscu warsztaty stolarskie.
Aresztowania i sposoby przesłuchań
Osoby które były przywożone do tymczasowego więzienia przy ulicy 1 Maja w Sosnowcu nie wiedziały co ich dokładnie czeka. Przy wejściu do budynku czekał szpaler złożony z SS wyposażone w różne twarde przedmioty jak kije, kable, pałki. Każdy aresztowany przez Gestapo musiał przejść pomiędzy SS-manami. Kiedy szedł był bity przedmiotami które Ci mieli w rękach, a także byli kopani. Po wejściu do budynku musieli położyć się na cementowej posadzce i leżeć nieruchomo nawet przez kilka dni bez jedzenia i picia. W tym czasie byli polewani zimną wodą, byli bici, kopani, deptani. Bardzo często do utraty przytomności.
Do przesłuchań wstawiano do jednego z pomieszczeń biurko a podłogę zlewano wodą. Przesłuchiwani byli w sposób bardzo brutalny bici. Krew z podłogi była zmywana za pomocą wody, zasypywana trocinami i ścierana. Nie ma oficjalnych informacji na temat ilości osób zabitych w tym miejscu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz